Wilanów
pranie dywanów w Wołominie
Pranie dywanów
i czyszczenie wykładzin
Zamów odbiór
lub zadzwoń 503 143 103
 
 

Wilanów to dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Liczba jej mieszkańców wynosi około 40 tysięcy osób, a powierzchnia tej dzielnicy to niecałe 37 km².

Wilanów był jedną z najstarszych osad w okolicach Warszawy. Mimo tego, że to historyczna dzielnica stolicy, to można śmiało stwierdzić, że jest ona dzisiaj bardzo nowoczesnym ośrodkiem.

Znajdziemy tutaj wiele restauracji, sklepów, a także pięknych, nowo wybudowanych budynków, takich jak Świątynia Opatrzności.

Nie brakuje też punktów usługowych. W miejscach takich jak przykładowo pralnia dywanów można, oprócz zlecenia wyprania czy obszycia lub usztywnienia wykładziny - dokonywanego na telefon, wybrać pranie i prasowanie rodzinnej garderoby lub usunięcie z ukochanego dywanu sierści, włosów lub roztoczy czy innych alergenów - nawet z wykorzystaniem ozonowania, które neutralizuje i trwale usuwa z powierzchni wszystkie niemiłe zapachy. A z powodu nadmiaru obowiązków domowych i ciągłego braku czasu tutejsi mieszkańcy coraz częściej decydują się na tego typu usługi.

Obecna nazwa Wilanowa jest prawdopodobnie nawiązaniem do nazwy pałacu Villa Nova (zbudowanego w XVII wieku).

Wilanów ma głównie charakter mieszkaniowy. Ale występują tutaj także tereny rolnicze, przechowalnia owoców i warzyw, tereny Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW, a także tereny zielone (w tym rezerwaty: Park Morysin oraz Park Natoliński i malownicze starorzecze Wisły nazywane Jeziorem Wilanowskim).

Najbardziej znanym miejscem tej dzielnicy jest oczywiście Pałac w Wilanowie wraz z jego ogromnymi ogrodami. Początkowo (w latach 1677–1680) była to typowa podmiejska rezydencja magnacka. Obecnie jest to barokowy pałac królewski wybudowany w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.

W roku 2004 przeprowadzono jego renowację wraz z innymi polskimi zabytkami (np. Zamkiem w Malborku oraz krakowskimi Sukiennicami). W roku 1945 cały w/w zespół pałacowo-ogrodowy przeszedł na własność państwa, stając się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Park Wilanowsdki (Ogród w Wilanowie) to niepowtarzalne miejsce pełne żywopłotów, róż i innych kwiatów. Zimą królewskie ogrody zmieniają się w Królewski Ogród Światła, a po drugiej stronie Jeziora Wilanowskiego znajduje się rezerwat przyrody Morysin.

Kolejnym miejscem pełnym zieleni jest (ogrodzony) Park Natolin. Spory między Ursynowem a Wilanowem dotyczące jego przynależności trwają do dziś, choć historia wskazuje jednak na Wilanów. Obecnie to rezerwat przyrody i jego zwiedzanie jest niestety mocno utrudnione.

Plaża Wilanów Zawady/Plaża na Kępie Zawadowskiej
Jest to jedna z najładniejszych dzikich plaż warszawskich, oddalona od drogi i chodników, z miłym dla oka widokiem na ładny wycinek rzeki. Legendarna cisza i spokój odchodzi jednak w niepamięć z powodu coraz większej popularności tego fajnego miejsca.

Park Kultury Powsin/Plac Zabaw w Powsinie
W Parku Kultury Powsin oprócz basenu na wolnym powietrzu znajdziemy dużą polanę z miejscem na biwak, miejscem do gry w siatkówkę i koszykówkę lub w warcaby. Można tutaj aktywnie wypocząć wśród zieleni, powyciągać się leniwie się na miejskich leżankach lub wyskoczyć z dziećmi na pobliski plac zabaw. W niedużej odległości znajduje się też Ogród Botaniczny w Powsinie.

ZGLOSPRANIE.PL K. RUTKOWSKI SPÓŁKA JAWNA
al. Prymasa Tysiąclecia 76E, 01-424 Warszawa
(tymczasowo zamknięte)

ul. Świętojańska 181, 07-200 Wyszków
tel. +48 503 143 103, zamowienia@zglospranie.pl


top