Ochota
pranie dywanów w Wołominie
Pranie dywanów
i czyszczenie wykładzin
Zamów odbiór
lub zadzwoń 503 143 103
 
 

Ochota to dzielnica stolicy Polski położona w lewobrzeżnej części miasta.

Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy, a liczba jej ludności wynosi w przybliżeniu 85 tysięcy mieszkańców.

Zmiana charakteru dzielnicy po 2000 roku nastąpiła w wyniku powstania Kampusu Ochota, grupującego na znacznym obszarze wiele instytucji naukowych i akademickich, a także powstanie kompleksu Ochota Office Park, gdzie powstały nowoczesne biurowce.

Część budynków znajdujących się na terenie Kampusu Ochota to wydziały lub instytuty matematyczno-przyrodnicze Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Natomiast budynki WUM są skoncentrowane na Kampusie Banacha. Takie skumulowanie jednostek naukowo-badawczych w jednym miejscu jest rozwinięciem międzywojennej koncepcji miasteczek akademickich.

Już z lat 20. i 30. XX wieku pochodzi zespół domów studenckich Politechniki Warszawskiej przy placu Narutowicza, budynek Wolnej Wszechnicy oraz Instytutu Radowego. W tym też okresie nastąpił też największy wzrost budownictwa mieszkaniowego na tym terenie.

Kolejne instytucje naukowe rozrastały się tutaj w latach późniejszych, natomiast najnowsze inwestycje np. kompleks Centrum Nowych Technologii UW są wdrażane od roku 2010.

Ochota to spokojna okolica znana z terenów zielonych, takich jak np. park Szczęśliwicki z jeziorem i popularną wśród narciarzy górką oraz park im. Marii Skłodowskiej-Curie z usytuowanym tam pomnikiem tej zasłużonej dla nauki światowej postaci.

W okolicy funkcjonuje mnóstwo restauracji serwujących dania kuchni polskiej, lokali w stylu amerykańskim oraz wegańskich bistr popularnych wśród studentów. Nie brakuje też firm, które oferują tutejszej ludności swojego usługi. Przykładem może być pralnia dywanów, w której jedną lub kilka usług można zamówić nawet bez wychodzenia z domu - telefonicznie. Taka usługa na telefon może obejmować nie tylko pranie wykładziny, ale także pranie i prasowanie garderoby, czyli ubrań. Nie wszyscy klienci dają sobie radę z usuwaniem sierści i włosów wraz z alergenami i roztoczami z większych powierzchni dywanowych, gdyż chodzi o dokładność i trwałość efektu końcowego - takie działania także można zlecić. Nie brakuje też takich opcji jak usztywnianie i obszywanie wykładzin czy ozonowanie dywanów.

Na Ochocie mieszczą się siedziby i budynki kilkunastu wydziałów uczelni wyższych, a także rektoraty Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Znajduje się tam również siedziba Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Jeśli chodzi o przyrodę i możliwości wypoczynkowe mieszkańców Ochoty, to znajdziemy tu aż 10 obszarów zieleni miejskiej:

  • Forty Rakowiec – prawie 5 ha powierzchni,
  • Park im. Zasława Malickiego - prawie 6 ha powierzchni,
  • wspomniany już Park im. Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Park Szczęśliwicki z trzema gliniankami, Całorocznym Stokiem Narciarskim „Szczęśliwice”, basenem i innymi atrakcjami – ponad 30 ha powierzchni,
  • Pole Mokotowskie (w obrębie Ochoty znajduje się prawie 49 ha jego powierzchni),
  • Zieleniec Wielkopolski,
  • Skwer Dobrego Maharadży,
  • Skwer im. Alfonsa Grotowskiego,
  • Skwer im. Sue Ryder
  • oraz Park Zachodni o powierzchni 9 ha.

 

Poza tym występuje kilka mniejszych skwerów, jak również miejsca zieleni niezorganizowanej (np. Fort Szczęśliwice). Na Ochocie nie zachował się żaden las.

ZGLOSPRANIE.PL K. RUTKOWSKI SPÓŁKA JAWNA
al. Prymasa Tysiąclecia 76E, 01-424 Warszawa
(tymczasowo zamknięte)

ul. Świętojańska 181, 07-200 Wyszków
tel. +48 503 143 103, zamowienia@zglospranie.pl


top